Türkiye'nin tansiyonunu ölçüyoruz.
 
Kampanya Yazdır E-posta


Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği, kurulduğu 1995 yılından bu yana "hipertansiyon ve getirdiği sorunlar" ile mücadele etmektedir. Bu mücadele kapsamında bölgesel ve ulusal eğitim toplantıları ve kongreler, akademik merkezlere 24 saatlik tansiyon ölçüm cihazı bağışları ve ülke genelinde yapılan hipertansiyon çalışmaları sayılabilir.

2006 yılından bu yana çalışmalarını uluslararası platformlara taşıyan Derneğimiz, her yıl 17 Mayıs tarihinde kutlanan "Dünya Hipertansiyon Günü" etkinlikleri ile toplumun hipertansiyon konusunda bilinç düzeyini artırmaya çalışmaktadır. Bu faaliyet, üyesi olduğumuz "Dünya Hipertansiyon Ligi" ile koordinasyon içerisinde gerçekleştirilmektedir. "Tuz ve Sağlık Hakkında Dünya Girişimi" tarafından planlanan "Dünya Tuza Dikkat Haftası - 28 Ocak/3Şubat 2008", ülkemizde kamuoyunun dikkatine ilk kez Derneğimiz aracılığı ile sunulmuş olup bu sene de 1-8 Şubat 2009 tarihlerinde aynı hatırlatmalar yeniden yapılmıştır. Dünya Tuza Dikkat Haftası etkinlikleri kapsamında derneğimiz tarafından konuyla ilgili broşür hazırlanarak görsel ve yazılı basına dağıtılmış, bilgilendirici röportajlar yapılmış ve toplumumuzun hipertansiyon gelişimi açısından bu sinsi düşmana biraz olsun dikkati çekilmeye çalışılmıştır. .

Derneğimiz, hipertansiyonla mücadele konusundaki etkinliklerine 2008 yılında "Türkiye'nin Tansiyonunu ölçüyoruz" kampanyası ile devam etmiştir. Bu kampanya önemli bir sosyal sorumluluk projesidir. 2008 yılında 9 büyük şehrimizin meydanlarının bir "hipertansiyon tırı" ile ziyaret edilmesi ve halkın tansiyonu ölçülerek, konuya ilişkin eğitimleri yapılmıştır. 2009 yılında da 3 büyük metropol olan İstanbul, Ankara ve Antalya'da bu proje devam etmiştir. 2010 yılında proje Sivas, Eskişehir, Kocaeli ve İstanbul illerinde devam edecektir. Bu proje ile yalnız ziyaret edilen şehirlerde değil ülke genelinde hipertansiyona dikkat çekilmesi planlanmaktadır. Bu kampanya ile daha önce tansiyonunu hiç ölçtürmemiş kişilerin tansiyonunun ölçülmesi, tansiyon yüksekliğinin farkında olmayanların uyarılması, tansiyonun önlenebilir ve kontrol edilebilir bir sorun olduğunun anlatılması planlanmaktadır.

T.C. Sağlık Bakanlığı'nın kıymetli onayı ve desteği ile gerçekleştirilecek bu kampanyada, Derneğimize yol arkadaşı olmayı koşulsuz kabul eden endüstri temsilcilerine şükranlarımızı sunarız. Bu kampanya, ancak halkın yeterince ilgi ve dikkatinin çekilmesi ile başarılı olacaktır. Bu nedenle kampanyanın her aşamasında medyanın çok önemli rolü olacaktır. Ülkede tansiyonun resmini ve kaderini değiştirmeyi planladığımız bu kampanyada medyanın da bizimle birlikte olacağına inancımız sonsuzdur.

Saygılarımızla;

Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk
Başkan
Prof. Dr. Şule Şengül
Genel Sekreter


 

Dünya Hipertansiyon Günü


Dünya Hipertansiyon Günü


Dünya Hipertansiyon Günü


Dünya Hipertansiyon Günü
Cihaz Sponsoru
Cihaz Sponsoru